Kultowe polskie filmy lat 90. [GŁOSOWANIE]

Lata 90. to złota dekada dla polskiej kinematografii. To właśnie z tego okresu pochodzi najwięcej filmów, które obecnie określamy mianem kultowych. A które dzieło Wy uważacie za największy hit?

1. "Dług" reż. Krzysztof Krauze

 

Polski dramat z 1999 roku w reżyserii Krzysztofa Krauze został napisany na podstawie prawdziwych wydarzeń. Opowiada o dwóch przyjaciołach, którzy chcą założyć własny biznes, ale nie mają pieniędzy. Gdy odmawiają otrzymania pomocy finansowej od biznesmena Gerarda, ten zaczyna żądać od nich spłacania długu, którego nigdy nie zaciągnęli. Karuzemu udało się oddać na ekranie strach i przerażenie zaszczutego człowieka, który niemożne znaleźć wyjścia z sytuacji, w jakiej się znalazł.

2. "Kroll" reż. Władysław Pasikowski

 

Filmowy debiut Władysława Pasikowskiego z 1991 roku opowiada historię Marcina Krolla, granego przez Olafa Lubaszenko, żołnierza zasadniczej służby wojskowej, który dezerteruje ze swojej jednostki. Produkcja czerpie inspirację z filmów amerykańskich, ale jest też filmem typowo polskim. Mocny, wulgarny, z dobrymi dialogami i grą aktorską, "Kroll" szybko został przez wielu widzów uznany za kultowy.

3. "Tato" reż. Maciej Ślesicki

 

"Tato" to dramat obyczajowy z 1995 roku wyreżyserowany przez Macieja Ślesickiego. Główny bohater Michał (w tej roli Bogusław Linda) nie zauważa postępującej choroby psychicznej swojej żony, do momentu kiedy ta dokonuje samookaleczenia i oskarża go o pobicie. Następnie wyprowadza się do swojej matki, zabierając ze sobą ich córkę, Kasię. Film opowiada o walce Michała, który chce odzyskać dziecko.  

4. "Kiler" reż. Juliusz Machulski

 

Komedia kryminalna Juliusza Machulskiego z 1997 roku, której głównym bohaterem jest taksówkarz Jerzy Kiler, grany przez Cezarego Pazurę. Kiler zostaje wrobiony w morderstwo gangstera i wzięty za profesjonalnego zabójcę. Machulski po bardzo udanym debiutanckim filmie "Vabank" (1981) nakręcił kilka dość nieudanych produkcji, które szybko przeszły w zapomnienie. Złą passę zakończył pełen dowcipu i absurdu "Kiler", z którego wiele dialogów weszło do codziennego języka Polaków. Film może się również pochwalić bardzo dobrą ścieżką dźwiękową.

5.  "Psy" reż. Władysław Pasikowski

 

Kolejny film Władysława Pasikowskiego, który również można zaliczyć do mocnego kina. Produkcja opowiada o przemianach politycznych po 89. roku i nastrojach Polaków podczas transformacji. Główny bohater filmu, Franz Mauer, grany przez Bogusława Lindę, były pracownik UB, jest swego rodzaju antybohaterem, który chce pomścić śmierć kolegów z policji. Film od początku był niesamowicie popularny wśród publiczności.

Głosowanie!

Czy wśród powyższych filmów znalazło się Wasze ulubione dzieło z lat 90.? A może uważacie, że produkcje takie jak: "Ogniem i mieczem", "Młode wilki" czy "Nic śmiesznego" są bardziej kultowe? Dajcie nam znać w poniższym głosowaniu, w którym znalazło się jeszcze więcej tytułów! 

Który kultowy polski film lat 90. jest Waszym ulubionym?

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!