"Without You": cover czy oryginał - co brzmi lepiej?

Pomóżcie nam wybrać najlepsze wykonanie utworu "Without You". Czy będzie to oryginał zespołu Badfinger, czy cover Harry'ego Nilssona? A może wolicie wykonanie Mariah Carey?

Autorami utworu "Without You"Pete Ham oraz Tom Evans z brytyjskiego zespołu rockowego Badfinger. Piosenka pochodzi z albumu "No Dice" wydanego w 1970 roku. Muzycy otrzymali za nią nagrodę Brytyjskiej Akademii Ivors dla kompozytorów i autorów tekstów. Utwór ten był wykonywany przez wielu artystów. Największym powodzeniem cieszyły się wersje Harry’ego Nilssona, T. G. Shepparda oraz Mariah Carey.  

Oryginał – Badfinger

Zespół Badfinger został założony w 1961 roku. Nosił wówczas nazwę The Iveys, która została zmieniona  w 1969 roku. W najlepszych czasach swojej działalności składał się z Pete’a Hama, Mike’a GibbinsaToma Evansa oraz Joey’ego Mollanda. Do największych hitów grupy należą utwory: "Come and Get It" z 1970 roku, który został napisany i wyprodukowany przez Paula McCartneya, "No Matter What" (1970), "Day After Day" (1971) "Baby Blue" (1972) oraz "Without You" (1970). W 1973 wytwórnia Apple Records, z którą Badfinger podpisali umowę, zawiesiła działalność, a zespół zaczął się zmagać z licznymi problemami finansowymi i prawnymi.

 

Cover – Harry Nilsson

W 1971 roku Harry Nilsson, amerykański wokalista i autor tekstów, nagrał swoją wersję "Without You", która została wydana na płycie "Nilsson Schmilsson". Nilsson otrzymał za nią drugą w swojej karierze nagrodę Grammy. Jego cover zajął pierwsze miejsce na listach przebojów w USA i Wielkiej Brytanii.

 

Cover — Mariah Carey

Wersja amerykańskiej wokalistki Mariah Carey bazuje raczej na coverze Harry’ego Nilssona niż na oryginale zespołu Badfinger. Utwór pochodzi z trzeciego albumu piosenkarki, zatytułowanego "Music Box" (1993). Mariah wspomina, że gdy usłyszała w radiu Nilssona śpiewającego "Without You" od razu wiedziała, że będzie to wielki przebój. Zadecydowała wtedy, że musi nagrać swoją wersję piosenki.

 

Zapraszamy do głosowania na Wasze ulubione wykonanie!

Które wykonanie utworu "Without You" podoba Wam się najbardziej?

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!