Kiedyś i dziś: artyści lat 90. Spice Girls

W serii "Kiedyś i dziś: artyści lat 90." przyjrzymy się, jak najwięksi muzycy lat 90. radzą sobie 30 lat później. Dzisiejszy zespół to Spice Girls!

Kiedyś

Brytyjska grupa Spice Girls została założona w 1994 roku. Do 1995 roku występowała pod nazwą Touch. Zespół powstał z inicjatywy dwóch menadżerów, Boba i Chrisa Herbertów, którzy wpadli na pomysł założenia girlsbandu, który konkurowałby z bardzo popularnymi w tamtym okresie boysbandami. Podczas wstępnego przesłuchania, przyszłe Spice Girls zaśpiewały następujące utwory: Melanie Chisholm – "I’m So Excited" Pointer Sisters, Melanie Brown – "The Greatest Love of All" Whitney Houston, Victoria Adams – "Mein Herr" Cabaret, a Michelle Stephenson wybrała "Don’t Be a Stranger" Diany Carroll. Emma Bunton i Geri Halliwell dołączyły do grupy nieco później.

Debiutancki album Spice Girls, "Wannabe", wydany w 1996 roku, sprzedał się w ponad 31 mln kopii na całym świecie. Stał się zarazem najchętniej kupowaną płytą nagraną przez żeński zespół w historii. Mel B wspominała, że największy przebój pochodzący z tego krążka - "Wannabe", został zrealizowany w bardzo krótkim czasie.

Nagrałyśmy i napisałyśmy ["Wannabe"] w niecałe 10 minut. Słuchałyśmy wtedy starego utworu reggae Shaggy’ego i stwierdziłyśmy: O Boże, musimy zrobić coś tak irytującego jak ta piosenka.

Druga płyta zatytułowana "Spiceworld" z 1997 roku również okazała się dużym sukcesem. Oba albumy charakteryzuje energiczny, dance-popowy styl oraz temat kobiecej siły i niezależności, który pojawia się w tekstach wielu piosenek. Dzięki temu Spice Girls stały się ikoną popkultury lat 90.

 

Dziś

W 1998 roku z zespołu odeszła Geri Halliwell, a dwa lata później Spice Girls wydały swój ostatni album studyjny "Forever". W latach 2007-2008 grupa powróciła z trasą koncertową "The Return of the Spice Girls".

Następnym wspólnym przedsięwzięciem była praca nad musicalem "Viva Forever!", który, podobnie jak "Mamma Mia!" z utworami Abby, wykorzystał piosenki Spice Girls jako tło muzyczne dla oryginalnej historii. Premiera musicalu odbyła się w 2012 roku na West Endzie.

W 2019 roku Brown, Bunton, Chisholm i Halliwell udały się w trasę koncertową "The Spice World". Victoria Beckham nie wzięła w niej udziału z powodu zobowiązań związanych z jej karierą projektantki mody.

W 2021 roku świętując 25. rocznicę albumu "Spice", zespół zapowiedział nowe wydanie płyty, która ukaże się 29 października bieżącego roku pod tytułem "Spice25".

 

Polecamy również:

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!